T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Nevşehir İl Sağlık Müdürlüğü Kozaklı Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi

T.C. Sağlık Bakanlığı
Nevşehir İl Sağlık Müdürlüğü Kozaklı Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

Kozaklı

Güncelleme Tarihi: 06/08/2019

Kozaklı, Nevşehir’in kaplıcaları ile ünlü bir ilçesidir. İl merkezi olan Nevşehir’e en uzak ilçedir. İlçeye bağlı 30 yerleşim birimi bulunmaktadır. İlçenin toplam nüfusu 25.932 dir. İlçenin Kayseri, Nevşehir, Kırşehir ve Yozgat’a olan uzaklığı hemen hemen eşit mesafede olup 90’ar km civarındadır.

İLÇE’NİN TARİHİ

İlçe 1954 yılında birbirine yakın mesafede bulunan Hamamorta, Buruncuk, Bağlıca ve Kozaklı köylerinin birleşmesi ile kurulmuştur.

İlçede türbesi bulunan Kozoğlu isimli şahıs kayalarla sıcak suyun etrafını çevirerek burada bir hamam meydana getirmiştir. Bu hamamın çevre köylerin ortasında bulunması münasebetiyle Hamamorta adını aldığı türbe taşlarındaki yazılardan anlaşılmaktadır. Taşların üzerinde yapılan incelemelerde Kozoğlu isimli şahsın Selçuklular döneminde yaşadığı, ilçenin adının da bu kişiden geldiği rivayet edilmektedir. Bir diğer rivayet ise şöyledir; Anadolu’nun her alanında yaşayan Aydın yöresi yörüklerinden “Kozak” isminde bir yörük beyinin geniş aile efradı ile birlikte yurt ve otlak bulma yolculuğuna çıkması ve Kozaklı köyüne yerleşmiş olmasıdır.